I mole of CaCO3(s) is heated in 11.2 Lit vessel so that equilibrium is established at 819 Kelvin. If KP for CaCO3(s)⇌CaO(s)+CO2(g) at this temperature is 2 atm, equilibrium active mass of CO2( g) is ____?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13
b
111.2
c
133.6
d
122.4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to given equilibrium reactionKP=PCO2 Partial pressure of CO2=2atmby taking ideal gas equation(2)(11.2)=n×0.0821×819n = 0.333 active mass =0.333 mole 11.2 lit =133.6 mole.lit -1