Ice crystallises in a hexagonal lattice. At low temperature at which the structure was determined, the lattice constants were a = 4.53 Ao and c = 7.41 Ao. How many H2O molecules are contained in a unit cell? (dice = 0.92 g /cm3)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Density of ice = 0.92 g/cm3Volume of unit cell = a × a sin 60° × c = a2 sin 60° × c=4.53×10−8232×7.41×10−8cm3=131.688×10−24cm3d=Ma3N0∴M (unit cell )=da3N0 Molar mass of H2O=18gmol−1Thus, number of H2O molecules in one unit cell =72.9718≈4