An ideal gas has a specific heat at constant pressure Cp=52R. The gas is kept in a closed vessel of volume 0.0083m3 at a temperature of 300K and pressure 1.6×106 N/m2 . An amount of 2.49×104 J of energy is supplied to the gas. The final temperature of the gas in Kelvin ______.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 675.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
n=PVRT=1.6×106×0.00838.3×300=5.33Cp=52R ; Cv=52R-R=32R=32×8.3=12.45 J/mol-KHeat supplied at constant volume =n×Cv×ΔTΔT=375KFinal temperature = 300+375=675 K