An ideal gaseous mixture of ethane (C2H6) and ethene (C2H4) occupies 28 liter at 1atm and 273 K. The mixture reacts completely with 128 gm O2 to produce CO2 and H2O. Mole fraction at C2H4 in the mixture is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.6
b
0.4
c
0.5
d
0.8
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Moles of C2H6 and C2H4 are a and b respectively a+b=2822.4=1.25C2H6(g)a+3.5O2(g)⟶2CO2(g)+3H2O(l) C2H4b(g)+3O2(g)⟶2CO2(g)+2H2O(l) Moles of O2=3.5a+3b=4 a+b=1.25a=0.5b=0.75mole fraction of C2H4 , XC2H4=nbn=0.751.25=0.6