If the concentration of a reactant decreases from 800 mol dm-3 to 50 mol dm-3 in 2×105 sec., in a first order reaction, the rate constant of the reaction would be ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2×10-5s
b
1.386×10-5s-
c
3.45×10-5s
d
2×105s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
for the first order reaction, we havek=2.3030tlog[A]0[A]t=2.3032×105 log 80050=1.386×10-5s-
If the concentration of a reactant decreases from 800 mol dm-3 to 50 mol dm-3 in 2×105 sec., in a first order reaction, the rate constant of the reaction would be ___?