If 0.5 A current is passed through acidified silver nitrate solution for 10 minutes. The mass of silver deposited on cathode, is (eq. wt. of silver nitrate = 108)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.235 g
b
0.336 g
c
0.536 g
d
0.636 g
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given I=0.5 ampt=10×60secQ=I×t=0.5×10×60=300 CAgNO3→Ag++NO3−Anode: NO3−→1e−+NO2+12O21F→1 mole of Ag1F→108 g of Ag96500 C→108 g of Ag300 C →300×10896500g of AgO=0.336 gm