If CuSO4. 5H2O(s) ⇌ CuSO4. 3H2O(s) + 2H2O(l) KP= 1.086 × 10-4 atm2 at 250C. The efflorescent nature of CuSO4. 5H2O can be noticed when vapour pressure of H2O in atmosphere is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
>7.29 mm
b
<7.92 mm
c
≥ 7.92 mm
d
None
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
An efflorescent salt is one that loses H2O to atmosphere.For the reactionCuSO4. 5H2O(s) ⇌ CuSO4. 3H2O(s) + 2H2O(l)KP= pH2O'2= 1.086 × 10-4 pH2O'= 1.042 × 10-2 atm=7.92 mm∵ If pH2O' at 250C < 7.92 mm only, then reaction will proceed in forward direction.