If the freezing point of a 0.01 molal aqueous solution of a cobalt (III) chloride-ammonia complex (which behaves as a strong electrolyte) is -0.0558°C the number of chloride(s) in the coordination sphere of the complex is Kf of water = 1.86 K kg mol−1
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔTf=Kf×m×i0.0558=1.86×0.01×ii=3\ one mole of complex gives 3 moles of ions\ complex is CONH35ClCl2\ No. of Cl− ions inside the coordination sphere is 1