If 10 g of Ag reacts with 1 g of sulphur, the amount of Ag2S formed will be [Atomic weight of Ag = 108, S = 32] ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
7.75 g
b
0.775 g
c
11g
d
10g
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Explanation : 2 Ag + S → Ag2S2 × 108 g of Ag reacts with 32 g of sulphur10 g of Ag reacts with 32216 × 10=320216 > 1 gIt means ‘S’ is limiting reagent32 g of S reacts to form 216 + 32 = 248 g of Ag2S1 g of S reacts to form 24832=7.75 gAlternative method : neq of Ag = 10108=0.0925;neq of S = 116=0.0625 neq = number of equivalentsSince neq of S is less than neq of Ag⇒ 0.0625 eq of Ag will react with 0.0625 eq of S to form0.0625 eq of Ag2SHence, amount of Ag2S = neq × Eq. wt. of Ag2S=0.0626 × 124=7.75g