Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If 0.44 g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 mL at 1520 mm Hg and 273°C , then the compound

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

NO

b

NO2

c

N2O3

d

N2O

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

P1=1520mm, V1=224mL,   T1=273+273=546K    At  N.T.P.  :  P2=760mm, V2=?,T2=273K.     Applying gas equation, we have :               P1V1T1=P2V2T2Substituting the values, we get :V2=1520×224×273760×546=224mL.Thus 224mL oxide of nitrogen weighs =0.44g∴22400mL  weighs        =0.44224×22400=44g ∴ Gram molar mass of oxide of nitrogen=44   Gas =N2O because molar mass of N2O=(2×14)+16=44.
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
If 0.44 g of a colourless oxide of nitrogen occupies 224 mL at 1520 mm Hg and 273°C , then the compound