If 80 g of copper sulphate CuSO4 . 5H2O is dissolved in deionised water to make 5L of solution. The concentration of the copper sulphate solution is x ×10−3 mol L−1. The value of x is _____________.(nearest whole number)[Atomic masses Cu : 63.54u, S : 32u, O : 16u, H : 1u]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 64.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, mass of CuSO4 . 5H2O = 80 gThe concentration of copper sulphate solution is x×10-3mol/L Molarity = Number of moles of soluteVolume of solution(L) ..... (i)Molar mass of CuSO4 . 5H2O = 63.54 + 32 + 16 × 4 = 5 × 18 = 249.54 g/molNumber of moles of solute = Weight of soluteMolecular mass of solute = 80g249.54g/mol = 0.32 molVolume of solution = 5 LFrom Eq. (i),Molarity = 0.32055 = 64.11×10−3 mol/L∴ x = 64.11or x ≈ 64Hence, answer is 64.