If a g is the mass of NaHC2O4 required to neutralize 100 mL of 0.2 M NaOH and b g that required to reduce 100 mL of 0.02 M KMnO4 in acidic medium, then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
a=b
b
2a=b
c
a=2b
d
None of these
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
eq. wt. of NaHC2O4 as an acid =112eq. of NaHC2O4 = eq. of NaOH=100x10-3x0.2=0.02a =0.02 x112 = 2.24 geq. wt. of NaHC2O4 as reductantC2O42−⟶2CO2+2e−=1122=56eq. of NaHC2O4 as reductant = eq. ofKMnO4 = 100 x 10-2 x 0.02 x 5 = 0.01b = 0.01 x 56 = 0.56 gHence, a:b=2.240.56=4:1 or a=4b