If 6.3 g of NaHCO3 are added to 15.0 g of CH3COOH solution, the residue is found to weigh 18.0 g. What is the mass of CO2 released in this reaction?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of CO2=xg (say); wt. of NaHCO3 = 6.3g; wt. of CH3COOH = 15.0 g; wt. of residue CH3COONa and water = 18.0 g. The reaction is: NaHCO3+CH3COOH⟶CH3COONa+H2O+CO2 6.3g15.0g18gxg.According to law of conservation of mass, weight of reactants is equal to weight of products. ∴ 6.3+15=18+x or x=6.3+15−18=3.3g Ans.