If 10 g of V2O5 is dissolved in acid and is reduced to V2+ by zinc metal, how many moles of iodine, could be reduced by the resulting solution if it is further oxidised to VO2+ ions ? (V = 51, O = 16, I = 127) :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.11 mole of I2
b
0.22 mole of I2
c
0.055 mole of I2
d
0.44 mole of I2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mole of V2O5=1051×2+5×16=10102+80=10182=.055 Mole of V+2=0.055×2=0.1098 mole ≃0.11V+2⟶VO+2+2eI2+2e⟶2I−⇒ Moles of I2= Moles of V+2=0.11