If 27 gram of Carbon is mixed with 88 gram of Oxygen and is allowed to burn to produce CO2 then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Limiting reagent is oxygen
b
C and O combine in mass ratio 3 : 8
c
Volume of unreacted O2 at STP is 11.2 L
d
Both ‘2’ and ‘3’
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
C+O2→CO2 12 gram of carbon combines with 32 gram of oxygen to form 44 gram of Carbon dioxide.Then 27 gram of carbon combine with 27×3212gram of oxygen = 72 grams Oxygen is in excess, so oxygen is excess reagent and carbon is limiting reagent.Combining mass ratio of and O= 12: 32 = 3: 8 At STP 32 gram of O2 occupy = 22.4 LThen, 72 gram of O2 occupy = 72×22.432=50.4 litreBut given mass of O2=88 gramsVolume of 88 grams of O2 at STP =88×22.432=61.6 litre of O2 ∴Unreacted volume of oxygen, O2=61.6−50.4=11.2 litre