If hardness of water sample is 200 ppm, then select the incorrect statement :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Mass ratio of CaCO3 to H2O is 0.02100
b
Mole ratio of CaCO3 to H2O is 3.6 x 10-5
c
Mass of CaCO3 present in hard water is 0.2 g/L
d
1 m.Eq. of CaCO3 is present in 1 kg of hard water
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Statement (4) is incorrectHardness of water sample = 20 g of CaCO3106g of H2O106g of H2O=200 g of CaCO3 103g of H2O=200×103106g of CaCO3=0.2 g CaCO3 (Mw of CaCO3=100 g ) Moles of CaCO3=0.2100=2×10-3moles = 2 m.moles m.Eq. of CaCO3=2×2=4 ('n' factor for CaCO3=2)