If 1 ml of water contains 20 drops. Then no. of molecules in a drop of water is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.023×1023 molecules
b
1.376×1026 molecules
c
1.344×1018 molecules
d
4.346×1020 molecules
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
22400ml of water contains =6.023×1023molecules lml of water contains =6.023×102322400 molecules= 20 drops:. 1 drop of water will contain =6.023×1023224×2×103=1.344×1018 molecules