Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

If 1 mL of water contains 20 drops then number of molecules in a drop of water is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.023×1023 molecules

b

1.376×1026 molecules

c

1.62×1021 molecules

d

4.346×1020 molecules

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

(i) ∵ For water density = 1 g/ml∴ 1000 mL = 1000 g(ii) ∵ Number of moles of water in 1000 g (n) =wm (molar mass) n=100018=55.56moles∴Number of moles in I mL of water (n) = 55.61000                                                      (n) = 0.0556moles(iii) ∵1 mL of H2O contain 20 drops∴   Number of moles of H2O in one drop =0.055620                                                         (n)Pet drop = 0.0027(iv) ∵n=NNA=N6.023×1023N=n×NA=0.002×6.023×1023N=0.0162×1023=0.62×1021
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring