If PCl5(g)is 80% dissociated in to PCl3(g) and Cl2(g) at 523 k, the vapour density of equilibrium mixture at same temperature is _____?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
57.92
b
95.7
c
115.83
d
75.9
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PCl5(g)⇌PCl3(g)+Cl2(g) Initial number of moles 1 0 0 -0.8 +0.8 +0.8 Moles at equilibrium 0.2 0.8 0.8Total number of moles at equilibrium = 1.8 According to law of conservation of mass, mass of 1.8 moles gaseous mixture of equilibrium = 208.5 units 1 mole of equilibrium mixture =115.833 units Now VD = Maverage2=115.832=57.92 units