If 1/6 in place of 1/12 of mass of carbon atom is taken to be the relative atomic mass unit, the mass of one mole of a substance will
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Decrease twice
b
Increase two folds
c
Remains unchanged
d
Be a function of the molecular mass of element
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(3) Avogadro's number depends upon the basis of the atomic weight scale.∵ 12 g C=6.023 × 1023 atoms∴ 6 g C=6.023 × 1023×6 12 =12 × 6.023 ×1023 atoms=Av.No.Or 1 amu=1N=26.023 × 1023 = 3.3 ×10−24gLet molar mass of an element be M amuThen M amu = M × 3.3 × 10−24 g∴ Mass of mole=M × 3.3 × 10−24 × Av.No. =M × 3.3 × 10−24 × 12 × 6.023 × 1023 = Mg