If threshold frequency for a metallic surface corresponds to an energy of 6.2 eV and the stopping potential for an incident radiation on this surface is 5 V. The incident radiation lies in
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Ultra-Violet region
b
Infrared region
c
Visible region
d
X-ray region
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hv=W0+eV0=6.2+5.0=11.2eVλ=1237511.2=1104.9Å i.e., UV region