If x g is the mass of NaHC2O4 is required to neutralize 100 ml of 0.2 (M) NaOH and y g is required to reduce 100 ml of 0.02 (M) KMnO4 in acidic medium, then
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
x = y
b
2x = y
c
x = 4y
d
4x = y
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let mol wt. of NaHC2O4=M∴ xM=100×0.2×10−3=20×10−3 . . . .(1)25×yM=100×0.02×10−3=2×10−3Dividing equation (1) by equation (2), we get52×xy=10 or x=4y