Initial concentration of the reactant is 1.0M. The concentration becomes 0.9M, 0.8M and 0.7M in 2 hours, 4 hours and 6 hours respectively. Then the order of reaction is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2
b
1
c
zero
d
3
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By hit and trial method K0=xt is constant then it is zero order reaction.K02 hrs =1-0.92=120M hr-1 K04 hrs =1-0.84 =120M hr-1 K06 hrs =1-0.76 =120M hr-1 since rate constant value for zero order reaction is constant,orderof reaction is zero