Initially 0.8 mole of PCl5 and 0.2 mole of PCl3 are mixed in one litre vessel. At equilibrium 0.4 mole of PCl3 is present. The value of Kc for the reactionPCl5(g)⇔PCl3(g)+Cl2(g)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.13molL−1
b
0.5molL−1
c
0.065molL−1
d
0.1molL−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
PCl5⇌PCl3+Cl2 Given (0.2+x)=0.4 0.8 0.2 0 ⇒x=0.2 x x x_ (0.8−x) 0.2+x x ∴Kc=0.4×0.20.6 =0.133 M =0.133 mole.lit−1