In an insulated container 1 mol of a liquid, molar volume 100 mL is kept at 1 bar. Liquid is steeply taken to 100 bar, when volume of liquid decreases by 1 mL. Find ∆H and ∆U for the process.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 9900 BAR ML.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of 1 mol of liquid = 100 mL at pressure 1 bar volume of 1 mole liquid = 99 mL at pressure 100 bar The process is irreversible as it is steeply changed from 1 bar to 100 bar. Therefore,W=−PV2−V1=−100(99−100)=100barmL Also ΔU=q+Wq=0 since container is insulated ∴ΔU=100barmL Also ΔH=ΔU+PΔV=ΔU+P2V2−P1V1 =100+(100×99−1×100)=9900 bar mL.