The internal energy change in the conversion of 1.0 mol of the calcite form of CaCO3 to the aragonite form is + 0.21 kJ. Calculate the enthalpy changewhen the pressure is 1.0 bar. Given that the densities of the solids are 2.71 g cm-3 and 2.93 g cm-3 respectively.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.20972 KJ.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ΔH=ΔE+PΔV Given ΔE=+0.21kJmole−1=0.21×103mole−1P=1bar=1×105PaΔV=V(aragonite) −V(Calcite) =1002.93−1002.71cm3mol−1 of CaCO3=−2.77cm3=−2.77×10−6m3ΔH=0.21×103−1×105×2.77×10−6=209.72J=0.20972kJmol−1