On introducing a catalyst at 500 K the rate of a first order reaction increases by 1.718 times. The activation energy in presence of catalyst is 4.15 kJ mol−1. The slope of the plot of lnk(in sec−1) versus 1T (T in Kelvin) in absence of catalyst is (R=8.3 J mol−1 K−1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
+1
b
-1
c
+1000
d
-1000
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
k=Ae−Ea/RTk'=Ae−Ea'/RT(where k = rate constant for non catalysed reaction and k' = rate constant for catalysed reaction. Ea=activation energy for non-catalysed reaction and Ea'=activation energy for catalysed reaction) k'k=eEa−E'a/RTAlso given k'=k+1.718k=2.718k∴ 2.718=eEa−Ea'RTloge2.718=Ea−Ea'8.314×10−3×500Ea−Ea'=4.11∴ Ea=8.3 kJ/mol−1k=Ae−Ea/RT∴logek=logeA−EaRTThis is an equation for straight line with slope =−EaR=−8.38.3×10−3 =-1000