It is observed that only 0.39% of the original radioactive sample remains undecayed after eight hours. Hence:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
The half-life of that substance is t hour
b
The mean life of the substance is 1loge2 hours
c
Decay constant of the substance is (loge 2) hour-1
d
If the number of radioactive nuclei of this substance at a given instant is 108, then the number left after 30 min would be 2×109
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(a) t1/2=0.693K=0.6930.693=1hr(b) Mean life λ=1K=1loge2(c) K=2.303tlogN0N=2.3038log1000.39=0.693=loge2(d) Amount of substance left after n half lives, Nt=N012nwhere N0 is the amount of substance initially present and n is the no. of half livesn= Total time t1/2=30min60min=12∴Nt=1081212=1082