At 300 K and 1.00 atm, density of gaseous HF is 3.17 gL-l. How many HF molecules are associated by H-bonding?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
p=nVRT=wmVRT Since wV=gL−1= density Hence p=dmRTm (HF-associated) =dRTp=3.17×0.0821×3001.00=78.08gL−1m (HF) of single unit =20gL−1Thus, number of HF molecules = 78/20 ≈ 4