At 300 K at 1 atm, the volume of O2 adsorbed per g by 4 g solid surface, if 8 g O2 is allowed to be adsorbed at 300 K and 0.4 atm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.07.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of solid (m) - 4 gAmount of O2 adsorbed - 8 g∴xm=84=2g Also Vo2 adsorbed at 1atm and 300K=wRTPM=8×0.0821×3001×32=6.15 litre ∴Vo2 adsorbed per g=6.152=3.07 litre