The Kc for the reaction I2(g)⇌2I(g) is 4×10−3. If the equilibrium concentration of atomic iodine is 4×10−2M. What is the concentration of molecular iodine?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.8 M
b
0.3 M
c
0.4 M
d
0.2 M
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kc=4×10−3=(4×10−2)2[I2] ⇒[I2]=4×10−2×4×10−24×10−3 =4×10−1=0.4 M