At 450 K, Kp= 2.0×1010 bar for the given reaction at equilibrium,2SO2(g)+O2(g)⇌2SO3(g)What is KC at this temperature?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.4×1012 L mol-1
b
7.479×1011 L mol-1
c
7.00×10-11 L mol-1
d
5.66×106 L mol-1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2SO2(g)+O2(g)⇌2SO3(g); Kp=KC(RT)ΔnΔn =2-3=-1Kp=2.0×1010R=0.0831 L bar and T=450 KKC=Kp(RT)Δn = K p(RT)-1 or KC=Kp×RT=2.0×1010× 0.0831 ×450 KC=7.479×1011 L mol-1