Kinetic energy of electron revolving in an orbit of hydrogen is +0.54 eV. Angular momentum of electron revolving in the same orbit of hydrogen atom is h2π=h-
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 h-
b
5 h-
c
4 h-
d
2 h-
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In hydrogen atom, + K.E of electron =.-T.E of electron ;Thus T.E=-0.54 eV; T.E=Z2n2×E1E1=-13.6 eV ; -0.54 eV=12n2×E1E1=-13.6 eV; n=5; Angular momentum=nh2π=5h2π