Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Kjeldahl ‘s method, the  gas evolved from  1.325 g sample of a fertilizer is passed into 50.0 mL of 0.2030 N H2SO4.    25.32mL  of 0.1980  N NaOH  are required for the titration of unused acid. The percentage of nitrogen in fertilizer  is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

10.86%

b

21.72 %

c

5.43 %

d

2.75 %

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Meq.  of H2SO4  taken to absorb NH3=50×0.2030 Meq.  of H2SO4  left after NH3  absorption=Meq.  of  NaOH  used for H2SO4=25.32×0.1980 ∴  Meq.  of H2SO4  used for NH3=50×0.2030−(25.32×0.1980) Or (NV)  used for NH3=5.137 ∴               %N=1.4×NVwt.of substance=1.4×5.1371.325=5.43%
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring