In the Kjeldahl's method for estimation of nitrogen present in a soil sample, ammonia evolved from 0.75 g of sample neutralized 10 mL of 1 M H2SO4. The percentage of nitrogen in the soil is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H2SO4+2NH3⟶NH42SO410 mL of 1MH2SO4=10mmol M×V(mL)=mmolNH3 consumed =20mmol Acid used for the absorption of ammonia =20-10mmol=10 mL of 2 N (or 1M)H2SO4% of N=1.4×N×VW=1.4×2×100.75=37.33%