Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

10 L of hard water required 5 .6 g of lime for removing hardness. Hence temporary hardness in ppm of CaCO3 is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1000

b

2000

c

100

d

1

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Temporary hardness is due to Ca(HCO3)2 (Mw of Ca(HCO3)2 and CaO = 162 and 56 g respectively) CaHCO32+CaO→CaCO3+H2O162                  56 g16.2                  5.6g 162 g CaHCO32=100 g CaCO3 Mw of CO3=100g16.2 g CaHCO32=10 g CaCO3 Temporary hardness = Mass of CaCO3 Mass of water ×106                              =10104×106=1000ppm(Since 10 L = 104 mL = 104 g of H2O)(∴dH2O=1)
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring