To 1 L of 1.0 M impure H2SO4 sample, 1.0 M NaOH solution was added and a plot was obtained as follows:The % purity of H2SO4 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
65%
b
75%
c
85%
d
50%
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
(i) Mole of NaOH=1.0M×1.5L=1.5molMole of H2SO4=1.0M×1L=1.0 mol2NaOH2mol+H2SO4⟶Na2SO4+2H2O1molMoles of H2SO4 reacted with NaOH=12mol of NaOH=12×1.5=0.75molH2SO4% purity of H2SO4=0.75mol×1001.0mol=75%