10L mixture of C2H6 and C3H8 at STP on complete combustion give 22L of CO2 at STP. The molar concentration of the mixture in mole ratio ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 : 1
b
4 : 1
c
1 : 4
d
1 : 2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the volume of C2H6 be VL Volume of C3H8=(10-V)L C2H6+72O2→2CO2+3H2OC3H8+5O2→3CO2+4H2O Since V∝ Number of moles of gas and VCO2=22 L=VCO2C2H6+VCO2C3H8=2V+3(10-V)=22 ∴-V=-8V=8L∴VC2H6VC3H8=nC2H6nC3H8=82=4:1