In 1 L saturated solution of AgCl, Ksp(AgCl)=1.6×10−10 0.1 mole of CuClKsp(CuCl)=1.0×10−6 is added. The resultant concentration of Ag+ in the solution is 1,.6 x 10-x. The value of x is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
It is a case of simultaneous solubitity of salts with a common ion. Here ,solubility product of CuCl is much greater than that of AgCl, it can be assumed that Cl- in solution comes mainly from CuCl.Cl−=Ksp(CuCl)=10−3M For AgCl,Ksp=1.6×10−10=Ag+Cl− =Ag+×10−3 =Ag+=1.6×10−7