A large cylinder of helium filled at 2000 mm of Hg had a small orifice through which helium escaped into evacuated space at the rate of 6.4 moles/hour. How long would it take for 10 moles of CO to leak through a similar orifice if the CO was confined at the same pressure ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.1 hour
b
4.2 hour
c
5.6 hour
d
11.2 hour.
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
rHerCO=MCOMHe=284=2.65 rCO =rHe2.65 = 6.42.65=2.4 mol/hr time taken for the effusion of 10moles of CO , tCO=102.4≈4.2 h