Latent heat of vapourisation of a liquid at 500 K and 1atm pressure is 10 K.Cal/mole. What is the change in internal energy when 3 mole liquid vapourised at the same temperature will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Xl→Xg,ΔHV = 10K cal/mole;3Xl→3Xg, ∆H=30 kcals ; ∆n=3, ∆H=∆E+∆nRT ; R=2×10-3 kcal mole-1K-1;30 = ΔE + 3 x 2 x 10-3 x 500ΔE = 30 - 3 = 27 Kcal