A 20 litre container at 400 K contains CO2(g) at pressure 0.4 atm and an excess of SrO (neglect the volume of solid SrO). The volume of the container is now decreased by moving the movable piston fitted in the container. The maximum volume of the container, when pressure of CO2 attains its maximum value, will be (Giventhat: SrCO3(s)⇌SrO(s)+CO2(g),Kp=1.6atm
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 4.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
SrCO3(s)⇌SrO(s)+CO2(g);Kp=1.6 atm Kp=PCO2×pSrOpSrCO3 ⇒1.6=pCO2 ∵pSrO=pSrCO3=1∴ Maximum pressure of CO2=1.6 atmLet the maximum volume of the container when pressure of CO2 is 1.6 atm be V Lit During the process, PV = constant∴ 0.4×20=1.6×V⇒V=0.4×201.6=5 L