A 10 litre container at 400K contains CO2g at 0.1 atm and an excess solid metal oxide, MO. The volume of the container is now decreased by moving the movable piston fitted to the container. Maximum volume of the container when the pressure of CO2 attains its maximum value will beMCO3(s)⇌MO(s)+CO2(g) ; ( Kp = 0.8 atm)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 lit
b
1.25 lit
c
2.5 lit
d
40 lit
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kp=PCO2 ∴ Maximum pressure of CO2 = 0.8 atm temperature is constant,P1V1=P2V2(0.1) (10) = 0.8 (V2)V2 = 1.25 litre.