11.2 litre of a gas at STP weighs 14g. The gases could be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
C2H2
b
N2
c
CO
d
C2H4
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
11.2L of an ideal gas at STP =0.5 moles.0.5 moles 14g = 1 mole 28gIt could be any gas that have molar mass equal to 28g/mole. (Nitrogen, molar mass=28g/mol)⟹ The gas could be N2,CO,C2H4.