10 litres of 0.01M NaCl solution subjected to electrolysis by passing a direct current of 2 amp with a current efficiency 50% for 16 min and 5sec. What is the change is PH of the solution as a result of electrolysis.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
3
c
2
d
1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using Faraday’s first Law of Electrolysis m=MctnF ( M =Atomic mass, n=Valency, ct=charge of Electricity,F=Faraday)Equivalent weight=Atomicweightvalency= 1F(96500 Coloumbs) Of electricity required to deposit 1 gm.eq.wt of substance For NaCl Atomic weight is equal to equivalent weightNaCl PH=7 Q=it Q= charge of electricity =2×965 C i= strength of current in ampere 50% efficiency of charge t= time in seconds∴ charge passed=965 C 96500 C−−1 eq.wt ∵ 0.01M=0.01N 965 −−10−2 eq N=10−210=10−3 N×V= no of gm.eq.wts ∴ [H+] =10−3 so PH=3 change in PH=7−3=4