2M of 100 ml Na2SO4 is mixed with 3M of 100 ml NaCl solution and 1M of 200 ml CaCl2 solution. Then the ratio of the concentration of cation and anion is ___?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Solution: Number of moles = Molarity × volume of solution in litre Number of moles of Na2SO4=2×0.1=0.2 Number of moles of NaCl=3×0.1=0.3 Number of moles of CaCl2=1×0.2=0.2 Number of moles of cation (0.2×2)+0.3+0.2=0.9 Number of moles of anion 0.2+0.3+(0.2×2)=0.9 Ratio of number of moles of cation to anion is=0.9 / 0.9=1