The mass of carbon anode consumed (giving only carbon dioxide) in the production of 270 kg of aluminium metal from bauxite by the Hall process is (Atomic mass : Al = 27)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90 kg
b
540 kg
c
270 kg
d
180 kg
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
2Al2O3 + 3C → Al+3CO2Gram equivalent of Al2O3 =Gram equivalent of C.Now equivalent weight of Al=273=9Equivalent weight of C=124=3C0→ C+4O2No. of gram equivalent of Al=wt.E=270 × 1039=30 × 103Hence,No. of gram equivalent of C=30 × 103Again,No. of gram equivalent of C=mass in gramgram equivalent weight⇒ 30 × 103 = mass3⇒ mass = 90 × 103 g=90 kg
The mass of carbon anode consumed (giving only carbon dioxide) in the production of 270 kg of aluminium metal from bauxite by the Hall process is (Atomic mass : Al = 27)