The mass of carbon tetrachloride having volume 6.25 Land density 1.6 g cm-3 will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10g
b
100g
c
10kg
d
200g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass= Volume x Density.Since density is given in g cm-3 the volume should be in cm3 and mass should be in gram.∴ Mass =6.25L×1000cm31L×1.6gcm3=104g=104g×1kg1000g=10kg