Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of copper deposited from a solution of CuSO4 by passage of 5 A current for 965 second is(Mol. wt. of Copper = 63.5)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15.875 g

b

1.5875 g

c

4825 g

d

96500 g

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Current (I) = 5 A and time (t) = 965 secWe know that equivalent weight of copper                =Molecular weightValency=63.52and quantity of electricity passed in coulomb =current×time=5×965=4825 C. Since 96500 coulombs will deposit 63.52g of copper, therefore 4825 coulombs will deposit               =63.5×482596500×2=1.5875 g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring