Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

The mass of copper that will be deposited at cathode in electrolysis of 0.2 M solution of copper sulphate when a quantity of electricity equal to that required to liberate 2.24 L of hydrogen from 0.1 M aqueous H2SO4 is passed (atomic mass of Cu = 63.5) will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 6.35.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

1F=1Eq of H2=11.2L of H211.2L of H2=1Eq of H22.24L of H2=2.2411.2=0.2Eq∴0.2Eq of Cu will be deposited. 1Eq of Cu=63.52g0.2Eq of Cu=63.52×0.2=6.35g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring